Tokion kesäolympiakisat on siirretty ensi vuodelle. Käytännössä kaikki kilpaurheilutoiminta on keskeytyksissä ja lukuisia tapahtumia on peruttu tai siirretty. Yleisurheilun EM-kisojen suhteen pidetään optimismia kuitenkin yllä.

– Valoa on tunnelin päässä sen suhteen, että Pariisi 2020 saattaa yhä toteutua. Se on jotain positiivista näinä erittäin vaikeina aikoina, Euroopan yleisurheiluliitossa urheilijoiden edustajana toimiva Periklis Iakovakis sanoi BBC:n mukaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Yleisurheilun EM-kisat ovat ohjalmassa Pariisissa 25.-30. elokuuta. Euroopan yleisurheiluliitossa mennään turvallisuus ja terveys edellä, mutta eletään myös toivossa.

– On selvää, että elämme tällä hetkellä ennen kokemattomia aikoja, jotka vaativat meiltä joustavuutta, avoimuutta ja realismia, varapuheenjohtaja Dobromir Karamarinov sanoi.

LUE MYÖS: Näkökulma: Patrik Laineesta tuli iso ongelma (KiekkoUutiset.fi)