Mikaela Shiffrinin 12 vuotta kestänyt, vaiherikas olympiatarina sai keskiviikkona päätöksensä, kun yhdysvaltalainen voitti pujottelun murskaavalla 1,50 sekunnin erolla ja päätti pitkän mitalittoman jakson talvikisoissa.
Shiffrin laski kaksi hallittua ja vahvaa kierrosta Dolomiittien upeissa maisemissa ja osoitti jälleen, miksi moni pitää häntä kaikkien aikojen parhaana alppihiihtäjänä.
Voittomarginaali oli naisten olympiapujottelun historian kolmanneksi suurin. Sama laji toi hänelle ensikullan Sotšissa 2014, jolloin nuori teinitähti nousi maailman tietoisuuteen.
Nyt, 12 vuotta myöhemmin, 30-vuotias Shiffrin onnistui jälleen lempilajissaan – ja tunteet purkautuivat maalialueella. Hän sai halaukset hopeaa voittaneelta Sveitsin maailmanmestarilta Camille Rastilta ja pronssimitalisti Ruotsin Anna Swenn Larssonilta.
Shiffrin puristi nyrkkiään yleisölle ja taisteli kyyneliä vastaan kävellessään äitinsä ja valmentajansa Eileen Shiffrinin luo pitkään halaukseen.
– Tätä on todella vaikea käsittää ja sisäistää, Shiffrin sanoi voittonsa jälkeen.
– Ehkä vasta tänään ymmärsin, mitä Sotšissa oikeasti tapahtui. Tämä on hullua.
Voitto merkitsi helpotusta vuosien paineen jälkeen. Shiffrin ei ollut voittanut olympiamitalia sitten Pyeongchangin 2018, jossa hän nappasi kultaa ja hopeaa.
Pekingin 2022 kisat olivat hänelle painajaismaiset: kuusi starttia ilman ainuttakaan mitalia. Cortina d’Ampezzossa hän jäi neljänneksi Breezy Johnsonin kanssa joukkueyhdistetyssä, jossa Shiffrin oli pujotteluosuudella vasta 15:s. Suurpujottelussa sijoitus oli 11:s.
Nyt ympyrä sulkeutui samassa lajissa, josta kaikki alkoi. Shiffrinistä tuli vasta toinen alppihiihtäjä – sukupuolesta riippumatta – joka on voittanut olympiakultaa pujottelussa kahdesti. Aiemmin samaan on pystynyt vain Sveitsin Vreni Schneider (1988 ja 1994).































