Tennistähti Sloane Stephens kärsi yllätystappion WTA-turnauksessa Australian Sydneyssä.
US Openin hallitseva mestari hävisi Camila Giorgille paljon puhuvin numeroin 3-6, 0-6. Giorgi pelaa pääsarjassa läpäistyään karsinnat.
– En ole vieläkään palautunut viime kaudesta. En pelannut edes koko kautta, mutta nyt olen puhki jo ensimmäisellä viikolla, Stephens avautui lehdistölle.
Sydneyssä ensimmäisen kierroksen selvittivät muiden muassa Petra Kvitova, Dominika Cibukova ja entinen maailman ykkönen Angelique Kerber.
Australian Hobartissa ykkössijoitettu Shuai Zhang hoiteli Magda Linetten 7-5, 6-3. Myös Lesia Tsurenko ja Henri Kontisen sekanelinpeliparina tunnettu Heather Watson etenivät toiselle kierrokselle.
Eugenie Bouchardin paluu maailman huipulle ei sen sijaan edisty. Hän hävisi heti avauskierroksella Arina Sabalenkalle 4-6, 3-6. Parhaimmillaan maailmanlistan viidentenä käyneen Bouchardin ranking on nyt 83.































