Alle 23-vuotiaiden beach volleyn MM-turnaus käynnistyi keskiviikkona Suomen parilta Taru Lahti – Anniina Parkkinen voitolla ja tappiolla.
ValkovenäläisetViktoryia Shalayeuskaya ja Viktoryia Siakretava kaatuivat aamupelissä 21-16,25-23, mutta viime hetkellä nigerialaisparin turnauksessa korvanneetyhdysvaltalaiset Kelley Larsen ja Betsi Metter olivat suomalaisia parempiailtapäivällä 16-21, 10-21.
Lohkossapelaa kuusi paria. Kolme parasta selviävät pudotuspeleihin.
TaruLahti:
-Ekasta pelistä hyvä voitto, vaikka ei ollutkaan parasta peliä vielä meiltä.Pystyttiin pitämään varsinkin erien lopussa hyvä side out.
Toisessapelissä ei päästy oikein kunnolla peliin mukaan ja side outissa tuli liikaavirheitä. Toki vastustajakin pelasi hyvin.
Huomennasuomalaiset kohtaavat aamulla kello 9 kazakstanilaisen parin BakhtygulSamalikova – Alexandra Varassova ja iltapäivällä kello 15 kotimaan parin JagodaGruszczynska – Karolina Baran. Puolalaiset ovat viime vuoden EM-kakkosia jaBaran vuoden 2011 junioreiden maailmanmestari.