Milano Vilho Palosaaren sijoitus oli 14:s Milano Cortinan olympialaisten normaalimäen kisassa.

Palosaari oli leiskauttanut hyviä siivuja jo harjoituksissa. Kilpailussa hän saavutti tuloksen, jota vaikean allukauden perusteella harva häneltä osasi odottaa.

– Ihan hyvä kisa. Vähän harmitti, että ensimmäinen hyppy oli myöhässä, mutta toisella sain aika lähelle samanlaisen kuin treeneissäkin. Voi olla tyytyväinen päivään, jo harjoituksissa Predazzon normaalimäen kesyttänyt Palosaari sanoi

Niko Kytösaho oli 24:s. Se oli pettymys, kun ajatellaan, että hän oli ennen olympialaisia ollut maailmancupissa viides.

Myöskään Antti Aalto ei onnistunut ihan odotusten mukaan. Hän oli 25:s.

Olympiakultaa voitti Saksan Phillipp Raimund. Hopealle liiteli Puolan Kacper Tomasiak. Japanin Ren Nikaido ja Sveitsin Gregor Deschwanden jakoivat pronssin.

Otto Palojärvi

LUE MYÖS: Antero Mertaranta teki selväksi – tämä suomalaishiihtäjä olisi pitänyt heittää pihalle olympialaisista (UrheiluAreena.fi)