Milano Cortinan talviolympiakisojen avajaiset ovat vasta perjantaina, mutta jo torstaina tositoimissa nähdään reilut parikymmentä suomalaista.

Rene Rinnekangas on ensimmäinen tositoimiin 2026 olympiakisoissa pääsevä suomalainen. Hän kisaa lumilautailun big air-hyppykisan karsinnassa kello 20:30 Suomen aikaa.

– Kisoja on ollut paljon. Viimeisimpänä X Gamesit, josta matkustin ensin Suomeen pariksi päiväksi ja sieltä sitten tänne Livignoon. Olen päässyt laskemaan ja kilpailemaan paljon. Koen, että se on ollut hyvä lähestymistapa ja olen saanut nyt paremmin kisatuntumaa verrattuna vaikkapa edellisiin olympialaisiin, Rinnekangas kommentoi.

Rinnekangas ilmoittaa vahvuudekseen erikoiset temput, joilla saa paljon pisteitä.

– Erikoiset temput ovat vahvuuteni. Tänä vuonna olen päässyt tekemään niitä sekä big airin että slopestylen kisoissa. Ne ovat näyttäneet myös toimivan aika hyvin. Valitsen sellaiset temput, mistä on mahdollista saada mahdollisimman hyvin pisteitä. Ollaan kyllä mietitty, mitä kannattaa tehdä. Tietysti tärkeää on, että saa omat temput pystyyn ja tehtyä mahdollisimman puhtaasti.

Rinnekankaan lisäksi suomalaisista kisaavat torstaina Naisleijonat. Ottelu Kanadaa vastaa alkaa kello 22:10 Suomen aikaa.

Naisleijonista osa on kärsinyt sairastelusta. Joukkueen tilasta saadaan lisätietoa torstaina.

Atleetin sivustojen, kuten Sportti.com:n toimittaja Otto Palojärvi raportoi Milanosta paikan päältä.

LUE MYÖS: Nyt lähti lapasesta – Suvi Minkkinen hämmästeli Suomen ampumahiihtomiesten touhua (UrheiluAreena.fi)