Eduard Hallberg lähtee Milano Cortinan olympialaisiin metsästämään mitalia pujottelusta.

Tanja Poutiainen saavutti hopeaa Torinon olympiakisoissa 2006. Mutta yksikään suomalainen miesalppihiihtäjä ei ole olympiamitalia vielä voittanut.

Maailmanmestari Kalle Palander on ollut tietoinen Hallbergin vahvuuksista pidemmän aikaa.

– Olen kolme vuotta jauhanut, kun Edi antoi näyttöjä, minkälaisia väliaikoja sieltä alkoi tulemaan. Muu laskijaporukka on paniikissa, kun ne tietää, että Edi on tällä hetkellä ylivoimaisesti nopein, Palander kertoo Atleetin Lumiukot-ohjelmassa.

Tällä kaudella Hallberg on napannut jo useamman palkintosijan. Suomen kuiva kausi kesti tässä lähes 20 vuotta.

– Ei pujottelussa ole ollut minun ja Marilan lisäksi muita kympin joukossa. Kun Edi vuosi sitten laski kympin joukkoon, oli se jo kova juttu. Se on äärimmäisen lahjakas laskija. Se ei ole mikään voimakas laskija, kuten en ole minäkään. Se on nopea niin kovissa käännöksissä. Edi ei ole vetänyt vielä kovimmilla riskeillä. Laskee vasta toista kauttaan maailmancupissa, toteaa Palander.

Palander itse lähti Torinon olympialaisiin kultasuosikkina. Hänen suorituksensa siellä kuitenkin hylättiin, koska hän ei pysynyt ratalinjalla.

– Nää nuoret urheilijat ajattelee vähemmän kuin esimerkiksi minä Torinon olympialaisissa. Olin voittanut kaksi osakilpailua siihen alle. Musta olisi tehty todella iso stara silloin. Se oli siinä, ota vaan ole hyvä, mutta ei ollut s**tana miestä ottamaan sitä. Kyllähän se riepoi, toteaa Palander.

Hallbergille Milano Cortinan olympialaiset tuskin ovat viimeiset.

– Edillä on näiden kisojen jälkeen kahdet olympialaiset jäljellä. Ei sillä paniikkia ole. Kyllä sen mitalin vielä ottaa.

Palander korostaa, että Hallbergin olympiamenestys olisi koko lajille merkittävää Suomessa.

– Se on lajille tärkeetä. Meillä alppihiihdossa on harrastajamäärät laskussa. Toi saa aikaiseksi, että junnut ajattelee, että tää on mahdollista meille muillekin.

Katso Lumiukot tästä:

LUE MYÖS: IS: Asiantuntija katsoi Iivo Niskasen menoa – ei peitellyt karua totuutta (UrheiluAreena.fi)