MILANO Hollantilainen pikaluistelija Jutta Leerdam on viime aikoina tullut tutuksi ihan muista syistä kuin urheilusta, mutta maanantaina urheilu oli keskiössä, kun Leerdam luisteli 1000 metrillä olympiakultaa.
Leerdam oli matkustanut Milanoon yksityiskoneella. Hän on esiintynyt hömppäjulkisuuden keskellä superjulkkis Jake Paulin kumppanina.
Mutta Milanossa Leerdam voitti siis kultaa.
-Oli aika raskasta, mutta kisan aikana en ajatellut, miltä minusta tuntui. Halusin vain kisata, eikä ollut varaa menettää aikaa. Tein muutamia pikkuvirheitä, mutta kun näin vihreän valon tiesin tehneeni sen. Tämä on uskomatonta, Leerdam sanoi.
Samalla Leerdam kiisti, että olisi tuntenut paineita. Hän kuitenkin korosti, että suoriutuu paremmin paineen alla.
Jake Paulilla vaikutti olleen paineita. Hän purskahti itkuun nähdessään puolisonsa voittavan kultaa.
Jutta Leerdam luistelee Milanossa vielä 500 metrin kilpailun.
Otto Palojärvi

































