Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.
Ei liene minkään tason yllätys, että lauantai-iltana vasta lähempänä puoltayötä päättyneen EM-neljännesvälierän ja siitä haetun mykistävän, historiallisen voiton jälkeen joukkueen jäseniltä kesti oman aikansa vaipua yöpuulle.
Susijengi käytti sunnuntaipäivän Serbia-pelistä palautumiseen ja palasi tositoimiin maanantaina Riian Areenalla aamuharjoitusten merkeissä.
– Onhan sitä ehtinyt tässä parin päivän aikana miettiä, että mitä tuli tehtyä. Varmaan omia kokemuksia tärkeämpää on se, että ihmisiltä on tullut aika paljon viestejä matsin aikana koetuista tunteistaan. Se merkitsee paljon, hymyilee Susijengissä viisitoista vuotta ja 159 maaottelua pelannut Salin toteaa Koripalloliiton tiedotteesta.
Kapteeni myöntää, että Tampereen EM-alkulohkon niukan Liettua-tappion ja maailmanmestari Saksalta saadun rökäletappion jälkeen joukkueen kollektiivinen mieliala oli pettynyt.
– Etenkin Saksa-ottelun jälkeen oltiin ilmiselvästi mielet maassa ja pettyneitä. Vielä Serbia-pelipäivän aamunakin tunnelma oli vähän sumuinen. Saatiin kuitenkin pari onnistumista heti pelin alussa ja se varmasti vaikutti siihen, että jokainen löysi uuden vaihteen, Salin kertailee.
Myös Susijengin pelisuunnitelma toimi täydellisesti. Joukkue keskittyi puolustuksessa täydellisesti maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin ja sitä kautta Serbian sisäpelin hyydyttämiseen silläkin kustannuksella, että Serbia saisi muutamia vapaita kolmen pisteen heittoja.
– Ihan muutamaa nukahdusta lukuun ottamatta homma toimi niin kuin toivottiin. Ognjen Dobric ja Marko Guduric kivittivät kolmosensa eivätkä lopulta edes uskaltaneet ottaa heittoja. Krediittiä valmennukselle hyvästä suunnitelmasta ja krediitit pelaajille, jotka tosi pienellä valmistautumisella pystyivät toteuttamaan juttuja, mitä ei oltu aikaisemmin tehty.






























