Suomen naisten maajoukkueen paikka lentopallon EM-kisoihin 2021 näyttää varmalta, mutta toistaiseksi on syytä pitää kieli keskellä suuta. Lentopallon EM-karsintaturnauksessa Slovakiassa Suomi joutui kokemaan virusdraamaa. Ratkaisevaksi osoittautunut Montenegro-ottelu oli lähellä peruuntumista, koska Suomen leirissä oli todettu koronavirustartunta.
Koska muut testitulokset olivat negatiiviset, Suomi sai lähteä otteluun (luonnollisesti ilman tartunnan saanutta henkilöä). Suomi voitti Montenegron erin 3-1 ja varmisti paikan lentopallon EM-kisoihin 2021.
Draama kehittyi lauantaina. Suomen terveysviranomaiset määräsivät joukkueen karanteeniin. Ottelu Slovakia-Suomi peruttiin. Slovakialle merkittiin 3-0-voitto. Vaikka Montenegro voitti Kosovon 3-0, Suomi piti paikkansa lohkokakkosena.
Toistaiseksi näyttää siltä, että Suomi saa pitää tuloksensa ja EM-kisapaikkansa. Eri lähteistä on tihkunut tästä tietoa. On kuitenkin huomioitava, ettei Euroopan lentopalloliitto CEV – siis päättävä elin – ollut sunnuntaina iltapäivään mennessä vielä julkisesti vahvistanut asiantilaa.
On epäselvää muun muassa, oliko Suomen joukkueessa yksi tartunta vai useampia tartuntoja. Yle uutisoi yhdestä tartunnasta, kun taas Euroopan lentopalloliitto (www.cev.eu) useammasta tartunnasta.
Jos Suomen kannalta ikäviä uutisia ei tule, saa suomalainen lentopalloilu taas supersyksyn. Vastaavaa vietettiin viimeksi kaksi vuotta sitten. Miehet etenivät EM-lopputurnauksessa pudotuspeleihin, ja naiset esiintyivät EM-kentillä ensimmäisen kerran 30 vuoteen.

































