
Suomella oli alppihiihdon MM-kison joukkueyhdistetyssä kaksi joukkuetta: Elian Lehto ja Eduard Hallberg sekä Jaakko Tapanainen ja Jesper Pohjolainen. Tapanainen ja Pohjolainen olivat kisassa sijalla 19, Lehdon ja Hallbergin kisa keskeytyi pujottelun ulosajoon.
– Se oli menossa ihan hyvin, mutta tuli virhe siinä aika lopussa ja kävin kyljellänikin, pääsin siitä kuitenkin ylös. Aikaahan siinä meni tosi paljon. Ärsyttää todella paljon, että tuli tuommoinen virhe tehtyä. Muutoin olisimme olleet ihan hyvin pelissä mukana. Katsotaan mitä Jeppe (Jesper Pohjolainen) pystyy tuosta tekemään. Harmi, ettei päästy siihen käännettyyn lähtöjärjestykseen, kommentoi Tapanainen Ski Sport Finlandin tiedotteessa.
Hallberg pääsi hyvään vauhtiin, mutta sukset menivät ristiin puolivälin jälkeen.
– Kiva kisamuoto. Aamulla syöksyssä oli vaihtelevaa säätä, eikä Elianilla käynyt ihan paras tuuri näkyvyyden suhteen omassa laskussaan. Mutta minulle tuli ihan hyvä lähtöpaikka pujottelukisaan, lähtijöiden alkupuolella. Rinne oli ihan hyvässä kunnossa, oli hyvä mahdollisuus nostaa sijoitustamme. Lasku lähti hyvin liikkeelle, mutta sitten meni sukset ristiin ja tuli ulosajo. Ei voi mitään, näitä sattuu, sanaili Hallberg.
Voiton vei Sveitsin ykkösjoukkue laskijoina Franjo von Allmen ja Loic Meillard. Sveitsi nappasi kaikki muutkin mitalit.