Suomen naishiihtäjistä Krista Pärmäkoski oli ainoa, joka pääsi jatkoon karsinnoista maastohiihdon maailmancupin vapaan hiihtotavan sprintissä Davosissa.

Jatko-eristä 25-vuotias ikaalislainen pääsi myös eteenpäin, mutta tie nousi lopultapystyyn välierissä kun Pärmäkoski jäi erässään kolmanneksi. RuotsinJonna Sundling voitti erän ja Pärmäkoski jäi voittajalle 2,5 sekuntia.

Miesten puolella ei myöskään päästy finaaleihin sillä suomalaissivakoijien taival katkesi jo neljännesvälierissä. Ristomatti Hakola oli neljännessä erässä neljäs jääden voittajalle 1,22 sekuntia. Matias Strandvall jäi puolestaan kuudennessa erässä kolmanneksi ja välieristä 0,72 sekunnin päähän.

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtonainen järkyttävän teon kohteena – henki olisi voinut mennä (UrheiluAreena.fi)