Sähkömoottoriveneiden E1 Seriesin kaksinkertaisen maailmanmestarin Emma Kimiläisen kausi jatkui Italian Como-järvellä todella vuoristoratamaisissa merkeissä.
Team Bradylla eli Kimiläisellä ja tämän walesilaisella tallikaverilla Sam Colemanilla oli perjantain harjoituksissa suuria teknisiä ongelmia veneensä kanssa. Kimiläinen ehti jopa julkaista Instagramissa päivityksen, jossa sanoi, että kyseiselle ongelmalle ei ole näin lyhyessä ajassa mitään tehtävissä, joten ”lauantaina vain taistellaan”.
Kimiläinen ja Coleman taistelivatkin upeasti. Lopputulos oli kolmas sija ja ”sampanjanhuuruiset bileet” palkintopallilla.
– Sampanjaa on tukassa, mikä kertoo siitä, että on mennyt ihan hyvin. Tämä viikonloppu oli aikamoinen tunteiden vuoristorata. Mutta juuri tultiin podiumilta, Kimiläisen tiimi viestitti suomalaismedialle Italiasta.
– Tätä on E1. Jossain välissä olet aivan voittaja, ja seuraavassa hetkessä et mitään, Kimiläinen tiivisti.
Rikkinäisellä veneellä palkintopallille
Kimiläinen joutui omassa finaalilähdössään jopa kolariin.
– Tämä on todella tiukkaa ajoa, ja väilllä tulee kontakteja, kun jengi ajaa riskillä. Minutkin ”nipistettiin” veneen ja poijun väliin, ja osuin poijuun oikein kunnolla. Siitä tuli meille rangaistuksena ylimääräinen pitkä kierros, ja veneen foiliin tuli tosi iso reikä, Kimiläinen kertoo.
E1 Seriesin Racebird-veneet ikään kuin lentävät siivekkeiden eli foilien päällä, eli foilin vaurioituminen tietää aina suuria vaikeuksia.
Kimiläinen oli omassa finaalissaan viides, joten Coleman lähti ratkaisevaan finaaliin viidenneltä radalta.
– Vene oli tosi huonossa kunnossa, mutta saimme foilista ylimääräiset rippeet pois. Se auttoi paljon. Silti ajoimme ihan siipirikkoina. Sam ajoi ihan loistavan kilpailun ja koko viikonlopun, Kimiläinen kehui tallikaveriaan.
– Meillä on tosi hyvä tiimi. Kun jollakulla sakkaa, toinen paikkaa. Näin se toimii meidän välillämme: paikkaamme toisiamme vuorotellen. Tämä oli Samin viikonloppu, Kimiläinen kertoi.
”Maksimitulos”
Vaikean harjoituspäivän jälkeen Kimiläinen luonnehti kolmossijaa maksimitulokseksi.
– Ihan mieletön fiilis. Harjoituspäivän jälkeen ajattelimme, että podium on ihan maksimi, kun veneen kanssa oli niin paljon ongelmia. Podium-paikka ja hyvät pisteet täältä tuntuvat ihan täydellisiltä.
– Mutta nyt pitää lähteä jatkamaan näitä sampanjanhuuruisia bileitä, Kimiläinen ilakoi.
Harri Pirinen
































