Nurmijärven Riikka Honkanen, 17, päätti pujottelukautensa naisten paripujottelun SM-kulta- ja pujottelun SM-hopeamitaleihin. Sunnuntaina Rukatunturilla lasketussa SM-paripujottelun finaalissa Honkanen voitti Julia Toiviaisen ja nousi ensimmäistä kertaa urallaan aikuisten Suomen mestaruuteen.

– Paripujottelun rata on periaatteessa lyhyt, mutta tänään se tuntui pitkältä. Raskas kausi takana ja tässä alkaa olla jo aika poikki. Ensimmäinen aikuisten mestaruus tuntuu todella hienolta. Yritin laskea jokaisen laskuni aggressiivisesti, mutta en vain saanut itsestäni enää kaikkia tehoja irti. Kroppa tuntuu jo tosi väsyneeltä, Honkanen totesi tiedotteessa.

Lauantain SM-pujottelussa Honkanen saavutti SM-hopeaa. Ensimmäisen kierroksen jälkeen Honkanen oli 0,55 sekunnin erolla toinen ja hän ei pystynyt vastaamaan Suomen mestaruuden voittaneen Jutta Juutilaisen loppuvetoon. Toisen kierroksen puolivälissä 17-vuotias nurmijärveläinen oli kuronut eron jo umpeen ja hän oli väliajassa 0,12 sekuntia edellä, mutta radan loppuosuudella Juutinen pudotti Honkasen uudelleen 0,54 sekunnin erolla kakkoseksi.

Honkanen kertoo, että auringon pehmentämässä rinteessä saavutettu naisten SM-hopeamitali maistui myös.

– En varmistellut vaan yritin täysillä. Ensimmäisessä laskussani oli paljon pikkuvirheitä. Toinen laskuni oli jo parempi vaikka sekään ei ollut tarpeeksi aggressiivinen. Sellainen laiska lasku. Suola ei oikein purrut rinteeseen, se oli varsin pehmeä ja pomppuinen ja siksi virheitä tapahtui useimmille laskijoista, Honkanen totesi.

Rukan SM-pujottelut olivat Honkaselle kauden viimeiset. Hän on tyytyväinen kakkoslajissaan kauden aikana tapahtuneeseen kehitykseen.

– Viime syksynä kauteen lähdettäessä minulla oli pujottelun jokaisella osa-alueella todella paljon parannettavaa ja on toki yhä, mutta eteenpäin on menty. Tästä on hyvä jatkaa kohti ensi kautta, hän summaa.

Riikka Honkasen kausi jatkuu vielä tulevan viikon lauantaina Ylläksellä kilpailtavissa naisten SM-suurpujottelussa.

Naisten SM-paripujottelu, Ruka:

1. Riikka Honkanen Alpine Race Team Taabor

2. Julia Toiviainen Santa Claus Ski Team

3. Inka Antikainen Espoo Slalom

4. Iita Pulkkinen Kuopio Ski Club

Lopputulokset lauantai 9.4.:

Naisten SM-pujottelu, Ruka:

1. Jutta Juutinen Levi Ski Club 1:56,06

2. Riikka Honkanen Alpine Race Team Taabor + 0,54

3. Julia Toiviainen Santa Claus Ski Team + 1,66

4. Roosa Hirvonen Kuopio Ski Club + 2,53

5. Kia-Emilia Hakala Harjavallan Jymy + 2,66

Lähde: Tiedote

Kuva: Teemu Moisio

LUE MYÖS: Alisa Vainiolta uusi aluevaltaus – suosio räjähti käsistä (UrheiluAreena.fi)