Urheilumaailman klassikko, Wimbledonin tennisturnaus, alkoi maanantaina. Avauspäivän tulospommi oli Sloane Stephensin voitto Petra Kvitovasta.

Kvitova on kaksinkertainen Wimbledon-mestari. Stephensin passiivinen ja varma pelityyli oli nyt kuitenkin liikaa.

– Rakastan Wimbledonia, joten tappio saa minut surulliseksi. Olen tietysti hyvin pettynyt, Kvitova sanoi lehdistötilaisuudessa.

– Tunsin, että minulla on mahdollisuudet voittaa, mutta en saanut itsestäni parasta irti. Hän (Stephens) pelasi vahvasti ja oli yksinkertaisesti parempi. Jännitin ottelua, mutta jännitys hälveni aika nopeasti, kertoi Kvitova.

Miesten kaksinpelissä Suomen toivo on Emil Ruusuvuori. Hän kohtaa Wimbledonin ensimmäisellä kierroksella USA:n Marcos Gironin (ATP-75). Ottelu on tiistain ohjelmassa.

LUE MYÖS: Suomalainen hiihtonainen järkyttävän teon kohteena – henki olisi voinut mennä (UrheiluAreena.fi)