Suomen miesten jääkiekkomaajoukkue aloittaa urakkansa Vancouverin olympiakisoissa keskiviikkona, jolloin vastaan tulee Valko-Venäjä.

Suomi ja Valko-Venäjä ovat kohdanneet olympiatasolla aiemmin 2002 Salt Lake Cityssa 2002. Tuolloin Suomi voitti 8-1. Valko-Venäjä on sen jälkeen kohentanut tasoaan ja viime vuoden MM-kisoissa Sveitsissä se voitti Suomen rankkarikisassa. Nyt Suomella on kuitenkin aivan eri tason joukkue. Valko-Venäjä koki ennen Vancouveria myös takaiskuja, kun sen NHL-hyökkääjät Mihail Grabovsky ja Andrei Kostitsyn loukkaantuivat, eivätkä päässeet olympialaisiin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tulosveikkaus: 5-0. Joukkueiden tasoero on liian suuri, että Valko-Venäjä voisi yllättää varsinkaan ilman Grabovskya.

Ruotsi on selvä suosikki Saksaa vastaan ja voittanee ottelun ainakin neljällä maalilla. Tshekin ja Slovakian ottelussa nähtäneen tasainen vääntö. Tshekillä on kuitenkin parempaa pelaajamateriaalia. Veikkauksena on Tshekin voitto maalein 3-2.

Olympiajääkiekko 17.2.

Suomi – Valko-Venäjä klo 22.00
Ruotsi – Saksa klo 2.30
Tshekki – Slovakia klo 7.00

LUE MYÖS: Näkökulma: Onko Mikko Rantanen nyt huono pelaaja? (KiekkoUutiset.fi)