Sportivo TV

Susijengi kärsi maanantai-iltana ensimmäisen tappionsa koripallon EM-kisoissa, kun suosikkina otteluun lähtenyt Liettua oli vahvempi loppuunmyydyllä Nokia-areenalla Tampereella koriluvuin 81-78.

Liettua otti Suomen NBA-tähden Lauri Markkasen tiukkaan vartiointiin ja se kannatti. Markkanen urakoi taas puolisen tuntia, mutta sai raavittua kasaan hänelle vaatimattomat 19 pistettä. Samaan saldoon ylsi Susijengistä myös Mikael Jantunen.

Markkanen ei pystynyt missään nimessä parhaimpaansa maanantaina, ja silloin Liettuan tasoisen koripallomaan voittaminen on todella vaikeaa.

Suomi johti ottelua vielä ensimmäisen neljänneksen jälkeen lukemin 21-20, mutta toisella neljänneksellä Liettua karkasi pahemman kerran ja vei sen nimiinsä lukemin 25-15.

Tasaisen kolmannen neljänneksen jälkeen Suomi sai vielä hyvin kirin aikaiseksi, mutta Liettua piti johtonsa loppuun saakka. Suomi kävi lopussa vielä neljän pisteen päässä, mutta aika loppui sitten kellosta kesken.

Susijengi oli voittanut ennen tätä kaikki kolme alkusarjan otteluaan. Liettua oli ennen tätä hävinnyt Saksalle.

Susijengi pelaa viimeisen alkusarjaottelunsa keskiviikkona. Silloin haaste on äärimmäinen, kun vastassa on hallitseva maailmanmestari Saksa. Voitolla Suomella on vielä mahdollisuus jopa lohkovoittoon.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)