Tenniksen maailmanlistan ykkönen Novak Djokovic sai hyvän haasteen Australian avoimien toisella kierroksella ja hoiteli sen tyylikkäästi.

USA:n Frances Tiafoe pani toden teolla hanttiin. Ottelu venyi neljän erän mittaiseksi, ja lopulta Djokovic voitti lukemin 6-3, 6-7, 7-6, 6-3. Mittaa kamppailulle kertyi yli kolme ja puoli tuntia.

Melbournen kentillä Djokovic on tottunut menestymään.

– Tämähän on kuin omassa olohuoneessaan pelaisi. Sillä erotuksella, etten täällä istu sohvalla! Ottelu oli tosin kova. Olosuhteet olivat vaikeat, kun aurinko paistoi kentälle ja oli lämmin. Todella hyvä taistelu Francesilta, ”Nole” sanoi kenttähaastattelussa.

Nimekkäistä pelaajista jatkoon keskiviikkona iskivät myös Milos Raonic, Dominic Thiem, Denis Shapovalov ja Diego Schwartzman.

LUE MYÖS: Reetta Hurske sai tylyn palautteen (UrheiluAreena.fi)