Turkulainen Aliisa Soini ui itsensä vakuuttavasti tyttöjen 100 metrin perhosuinnin finaaliin nuorten MM-kilpailuissa.

Uinti Turkua edustava Soini kellotti välierissä huikean ajan 58,93, joka kirjattiin nuorten Suomen ennätykseksi. Tulos oikeutti välierien seitsemänteen sijaan ja vei hänet kirkkaasti loppukilpailuun.

– Ennätys tuli oikeaan paikkaan, kun finaaliin vaadittiin alle 59 sekunnin aikaa. Nyt tuli maaliin asti paljon paremmin kuin aamulla, kun alkuerässä uinti kuoli siinä 90 metrin kohdalla, Soini sanoi Uimaliiton tiedotteessa.

Soini on ollut erinomainen iskussa läpi kesän. Aiempi nuorten SE-aika 58,95 oli niin ikään hänen nimissään, ja sillä hän nappasi heinäkuussa nuorten EM-kisoista hopeaa. Nyt parantunut noteeraus vahvisti hänen asemaansa suomalaisen perhosuinnin kärkimenijänä.

Aikuisten Suomen ennätys on yhä Emilia Pikkaraisen hallussa – hän ui vuonna 2009 ajan 58,68. Soinin tuore ennätys tuo kuitenkin Pikkaraisen lukemat entistä lähemmäs ja herättää odotuksia tulevista kausista.

LUE MYÖS: Vilttimiesten tyly neuvo JYPille – ”Älkää jumalauta Ryan Laschia ottako” (Atleetti.fi)