Puolan MM-ralli on jatkunut epävakaassa säässä. Päivän aikana on satanut ja mutainen tiestö on tuottanut kuljettajille vaikeuksia.
Jari-Matti Latvala säilytti kärkipaikkansa seitsemännellä erikoiskokeella Wieliczki 2:lla.
– Aivan kamalaa. Pito on todella heikko. Auto liukuu puolelta toiselle. On ihme, että olemme vielä täällä, Latvala sanoi WRC:n ralliradiolle
Latvalaa johtaa kisaa 2,3 sekunnin erolla toisena olevaan Ott Tänakiin. Thierry Neuville on 7,9 sekunnin päässä, mutta Sebastien Ogier on jäänyt Latvalasta jo 19,7 sekuntia. Ogier valitteli hänkin todella vaikeita olosuhteita.
Pohja-ajan Wieliczki 2:lla ajoi yllättäen Teemu Suninen, jokaon kahdeksantena. Suomalaislupaus ajaa uransa ensimmäistä MM-ralliaan WRC-autolla.
– Todellako? Se oli ainakin puhdas ajo. Olosuhteet olivat erilaiset kuin ensimmäisellä lenkillä. Se on hyvä, mutta on paljon vielä parannettavaa. Tämä oli vain yksi pätkä ja haluan enemmän, Suninen sanoi.
Perjantaina ajetaan vielä neljä erikoiskoetta.
Puolan rallin tilanne, ek 7/23
1. Jari-Matti Latvala Toyota37.17,6
2. Ott TänakFord+2,3
2.Thierry NeuvilleHyundai+7,9
4. Sebastien OgierFord+19,7
5. Hayden PaddonHyundai+40,4
6. Dani SordoHyundai+53,3
7. Juho HänninenToyota+1.02,8
8. Teemu SuninenFord+1.07,7
9. Mads Östberg Ford +1.26,4
10. Stephane Lefevbre Citroen +1.18,1
11. Elfyn Evans Ford +1.17,5




























