Rallin suurlupaus Tuukka Kauppinen teki melkoisen sensaation vuoden alussa, kun hän voitti Tunturirallin Rovaniemellä.

Kauppinen jätti Rovaniemellä Esapekka Lapin ja Kalle Rovanperän taakseen. Sen jälkeen Kauppisella on ollut kuitenkin myös vaikeuksia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Savonlinnan SM-rallissa maaliskuussa Kauppinen joutui keskeyttämään ja Italiassa ajetuissa asvalttikisoissa hän on tehnyt virheitä.

Viikonloppuna ajetussa Länsirannikon SM-rallissa Kauppinen selvisi maaliin asti, mutta ei kestänyt kärjen vauhdissa.

Kauppinen nousi lopulta kolmanneksi ja oli siihen tyytyväinen.

– Kokeiltiin huollossa vähän muuttaa autoa, mutta ei se kyllä tuntunut paremmalta. Tie puhdistui, mutta toisaalta urassa oli jonkin verran irtosoraa. Kokeillaan vielä jotain pikku muutoksia, jos viimeisellä pätkällä pystyttäisiin vähän hyökkäämään, Kauppinen suunnitteli ennen kisan viimeistä erikoiskoetta.

Viimeisellä, yli 30 kilometriä pitkällä pätkällä Kauppinen peittosi Niclas Grönholmin ja nousi palkintosijalle.

– Kova kisa oli alusta loppuun, Kauppinen sanoi.

– Perän pidon kanssa taisteltiin koko ralli, eikä saatu parasta suoritusta aikaiseksi, kun luotto puuttui. Jotain pisteitä kuitenkin plakkariin, ja tästä on hyvä jatkaa seuraaviin kisoihin.

Länsirannikon SM-rallin voitti Esapekka Lappi voitti. Toiseksi sijoittui Anssi Rytkönen.

Rallin SM-sarja jatkuu heinäkuussa Kouvolassa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Näin mestarista tuli voittava koneisto – nyt on tekojen aika (FutisUutiset.fi)