Rallin MM-sarjassa kilpailevan Adrien Fourmaux’n tulevaisuus on edelleen täysin avoin. Ranskalaiskuljettaja ei ole vielä löytänyt tallipaikkaa ensi kaudeksi, mutta Fordin paluu tehdastiiminä on nostanut esiin kiinnostavan vaihtoehdon.
Ford ilmoitti hiljattain palaavansa rallin MM-sarjaan merkittävällä tehdastuella vuonna 2028. Lisäksi valmistaja vahvisti kehittävänsä uuden ralliauton kaudelle 2029.
Ilmoituksen jälkeen Fourmaux’n nimi yhdistettiin nopeasti M-Sportiin, jonka kanssa Ford on tehnyt pitkään yhteistyötä.
Fourmaux kilpaili M-Sportin riveissä viiden kauden ajan ennen siirtymistään Hyundaille.
M-Sport voisi tarjota uuden mahdollisuuden
Fourmaux’n vaihtoehdot ovat rajalliset, sillä rallin MM-sarjan pääluokan tallipaikoista käydään kovaa kilpailua.
Toyota neuvottelee parhaillaan kaksinkertaisen maailmanmestarin Kalle Rovanperän kanssa tämän mahdollisesta paluusta rallin pariin.
Lisäksi Toyota on kiinnittänyt vuoden 2019 maailmanmestarin Ott Tänakin uuden, kaudelle 2027 valmistuvan ralliautonsa pääasialliseksi kehityskuljettajaksi.
Uusia Rally1-autoja kehittävät myös Project Rally One ja espanjalainen WRT Rally1 Spain.
Fordin tuleva tehdastuki tekee M-Sportista kuitenkin Fourmaux’n kannalta erityisen kiinnostavan vaihtoehdon.
Ranskalainen ei silti halua sitoutua vielä mihinkään ratkaisuun.
– Kun sinulla ei ole ajopaikkaa ensi kaudeksi, tutkit käytännössä kaikki mahdolliset projektit, Fourmaux kertoi DirtFishille.
– Olen siis hyvin avoin kaikille vaihtoehdoille. Aion käyttää aikaa päätökseni tekemiseen.

































