Korealainen autovalmistaja Hyundai pohtii mahdollisuutta nousta formula ykkösiin. Asiasta on puhunut Hyundain WRC-tallin tallipäällikköCyril Abiteboul.
Abiteboulilla on jo kokemusta formula ykkösistä, sillä hän toimi Renault-tallin tallipäällikkönä vuosina 2017-2020.
Abiteboul jätti tallin juuri, kun sen nimi muuttui Alpineksi.
Abiteboul ei sulkenut mahdollisuutta formula ykkösistä pois, mutta muistutti keskittymisen olevan nyt rallissa.
– Yhtymä pohtii nyt monenlaisia eri ohjelmia, Abiteboul paljasti yksinoikeudellaRacingnews365:lle.
– Olemme olleet nyt 10 vuoden ajan WRC:ssä ja peruskonsepti on se, että pysymme siellä, koska jos luot jonkun brändin, se pysyy vain, jos se on vahva, Abiteboul sanoi.
– Hyundain ja WRC:n välillä on vahva perintö, joten tavoitteena on nähdä, miten laji tulee kehittymään ja sen vuoksi on järkevää on pysyä lajin parissa, missä olemme olleet jo 10 vuotta sitten, Abiteboul linjasi.
Lue myös: EK16: Kalle Rovanperällä hurja taistelu menossa, Evans johtaa Kroatian MM-rallia