Toyotan Jari-Matti Latvala yritti saada virolaista Ott Tänakia kiinni Sardinian MM-rallin päätöspäivänä sunnuntaina, mutta siinä suomalainen ei onnistunut. Virolainen nappasi voiton, Latvala oli toinen.

Latvala puski Power Stagella sen, minkä vain irti sai, mutta yksi virhe maksoi paljon ja täydet bonuspisteet jäivät saamatta. Latvala menetti Power Stagen voiton samassa neulansilmämutkassa, missä hän teki virheen jo sunnuntaiaamuna.

– Menetin erikoiskokeen voiton siinä, kun en saanut autoa käännettyä. Olen todella pettynyt. Voihan paska, Latvala manasi WRC:n ralliradion suorassa lähetyksessä.

Latvala jäi Tänakista lopulta 12,3 sekuntia. Latvala sai viimeiseltä Power Stagelta yhden bonuspisteen. Tulos oli Latvalan kannalta kuitenkin erittäin hyvä, sillä Sardiniassa epäonnistunut Sebastien Ogier jäi vasta viidenneksi. Latvala menetti MM-sarjan kolmospaikan, mutta ero Ogieriin kaveni selvästi. Nyt eroa on 34 pistettä MM-sarjan kokonaistilanteessa.

Teksti:Ville Hirvonen (@hirvonenville)

LUE MYÖS: Shokkiuutisen jälkeen – IL: Minja Korhonen tehnyt merkittävän ratkaisun uransa jatkosta (UrheiluAreena.fi)