Suomalaiskuljettaja Jari-Matti Latvalan taival Volkswagenin ”kotirallissa” Saksassa päättyi valtavaan pettymykseen. Latvala joutui keskeyttämään.

– Ralli sujui sensaatiomaisesti, ja olinjohdossa. Sitten kaikki mureni kolarin takia. Minulla onkin asfalttirallienkanssa kana kynimättä, Latvala sanoo.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Saksan ja Ranskan rallit ajetaan asfaltilla,mutta niitä ei voi oikein vertailla keskenään. Ranskassa ajetaan paljon metsissäja leveämmillä vuoristoteillä. Kun Saksassa liippasi niin läheltä, olen valmisottamaan Ranskassa ensimmäisen asfalttivoittoni, vakuuttaa Latvala.

VW-tallikaveri Sebastien Ogier johtaakuljettajien MM-sarjaa ylivoimaisesti, Latvala on kakkosena. Ranskan-osakilpailukäynnistyy perjantaina. Se on kauden kolmanneksi viimeinen MM-ralli.

LUE MYÖS:  Haastattelu: Jussi Jokinen paljastaa Edmontonin mahdollisuuden mestaruuteen (Siniviiva.fi)