Guenther Steiner uskoo Lewis Hamiltonin lopettavan Formula 1:ssä siinä vaiheessa, kun britti kokee kahdeksannen maailmanmestaruuden olevan saavuttamattomissa Ferrarilla.

Hamilton siirtyi italialaistalliin ennen kautta 2025 päätettyään menestyksekkään 12 vuoden jaksonsa Mercedeksellä.

Yhteistyö toi kuusi Hamiltonin seitsemästä maailmanmestaruudesta sekä kahdeksan valmistajien mestaruutta.

Ferrari-uran alku oli kuitenkin vaikea.

Hamilton jäi debyyttikaudellaan ilman ainuttakaan palkintokorokesijoitusta ja sijoittui MM-sarjassa kuudenneksi. Kyseessä oli tilastollisesti hänen koko F1-uransa heikoin kausi.

Kaudella 2026 britin vauhti on ollut selvästi parempaa. Hamilton ajoi palkintokorokkeelle Shanghaissa ja on neljän osakilpailun jälkeen MM-sarjan viidentenä 51 pisteellä.

Steinerin mukaan Hamiltonin jatko Formula 1:ssä riippuu täysin siitä, uskoako hän edelleen mahdollisuuksiinsa voittaa historiallinen kahdeksas mestaruus.

– Tämä on vaikea kysymys. Mielestäni hän on ajanut tällä kaudella melko hyvin, Steiner sanoi casino.orgille.

– Mutta viime vuosi oli hänelle todella vaikea. Se oli vaikea myös Ferrarille.

Steiner muistutti, että Hamiltonin saapuminen Maranelloon nosti valtavat odotukset.

– Talliin tuotiin seitsenkertainen maailmanmestari, kaikkien aikojen paras kuljettaja, mutta tulosta ei tullut.

Haasin pitkäaikainen tallipäällikkö uskoo kuitenkin Hamiltonin motivaation kumpuavan enää vain yhdestä asiasta.

– Tällä kaudella näyttää siltä, että hän on aloittanut paljon paremmin.

– Mutta uskon, että kysymys siitä, kuinka pitkään hän jatkaa Formula 1:ssä, riippuu siitä, kuinka paljon menestystä hän vielä haluaa saavuttaa.

– Hänen ei tarvitse enää todistaa mitään kenellekään. Hän haluaa enää todistaa itselleen, että pystyy siihen yhä.