
Carlos Sainz ei ole vieläkään ilmoittanut, missä F1-tallissa hän ajaa ensi kaudella kilpaa. Sainz joutuu lähtemään Ferrarilta Lewis Hamiltonin tieltä.
Alpine-tallin neuvonantaja Flavio Briatore vihjaa kuitenkin Blick-lehden haastattelussa, että Sainzin tulevaisuus ratkeaisi tulevana kisaviikonloppuna Silverstonessa.
– Näemme muutaman päivän kuluttua. Carloksen kaksi muuta vaihtoehtoa puhuvat vain meidän puolestamme, Briatore täräyttää.
Briatore tekee selväksi, että haluaa Sainzin Alpinelle.
– On uskomatonta, että hänen kaltaisensa ajaja on yhä vapaana. Meidän on Alpinella saatava ensin automme kuntoon, mutta teemme kaikkemme, jotta hän tulisi meille, Briatore totesi RAI:n radiohaastattelussa.
Sainzin muut vaihtoehdot ovat Sauber ja Williams, joiden kanssa hän on neuvotellut pidemmän aikaa. Sainzin siirtyminen Alpinelle olisikin yllätys.
Lue myös:Valtteri Bottaksesta mojova arvio – yksi ominaisuus saattaa tuoda suomalaiselle tallipaikan