Video: Sportivo TV

Yksi Monacon F1-viikonlopun puhutuimpia aiheita on ollut Valtteri Bottaksen asema Cadillacilla. Nyt aiheeseen otti kantaa Cadillacin F1-tallin toimitusjohtaja Dan Towriss.

Alkuviikosta F1-piireissä alkoi liikkua huhuja joiden mukaan Cadillac harkitsisi Bottakselle potkuja tämän heikkojen viimeaikaisten tulosten jälkeen. Tallipäällikkö Graeme Lowdon ehti jo ampua huhuilta nopeasti siivet alas ja Monacossa toimitusjohtaja antoi suomalaiselle luottamuslauseen.

– Olemme hyvin luottavaisia siitä, että Valtteri on tallissamme. Meillä on suunnaton kunnioitus häntä kohtaan, Towriss kertoi medialle.

– Ja vain tehdäkseni selväksi, minkäänlaisia keskusteluja Valtterin esitysten vaikuttamisesta hänen tulevaisuuteensa ei ole käyty.

Towrissin mukaan tallilla on edelleen täysi luotto Bottakseen.

– Olemme sitoutuneita Valtteriin ja hän on sitoutunut meihin.

Bottas on erityisesti valittanut autonsa tasapainoon liittyvistä asioista ja Towriss on myötämielinen suomalaisen ongelmia kohtaan.

– Meidän täytyy löytää lisää pitoa ja jokainen kuski tuntee sen eri tavalla. Kehitys ei ole lineaarista.

– Checo tuntee tällä hetkellä kehittyvänsä ja olen luottavainen, että Valtteri on hyvin pian samassa tilanteessa.