HELSINKI. HJK napsi maanantaina täydet pisteet, vaikka peli ei ollut ehjintä. FC Lahti kaatui kotona Töölössä nollapelillä 1-0-numeroin.

HJK:n päävalmentaja Joonas Rantanen kommentoi ottelun jälkeen joukkueen pallollisen pelin ongelmia. Erityisesti toisella puoliskolla FC Lahti sai luotua painetta kotijoukkueelle, joka tyytyi puolustamaan johtoasemaansa.

HJK:n maaliodottama ottelussa oli vain 0,63 ja FC Lahden 0,98:aa heikompi. Myös pallonhallinta meni 51-prosenttisesti Kuhnureille.

– Me pakotetaan tosi paljon suorituksia pallon kanssa, joka johtaa siihen että sellainen luontainen virtaus meidän hyökkäyspelistä on kateissa monessa tilanteessa. Se on mielestäni se isoin juttu, Rantanen totesi Atleetille lehdistötilaisuudessa.

HJK on pelillisistä ongelmistaan huolimatta Veikkausliigan sarjataulukossa toisena. Helsinkiläisseura on voittanut kuudesta pelistään kolme, pelannut kaksi tasan ja hävinnyt yhden.

Pelit jatkuvat HJK:n osalta jo perjantaina Turussa TPS:n vieraana.

Joni Ahokas

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)