Video: Sportivo TV

Brighton jatkaa tutussa komennossa myös tulevina kausina. Seura on tehnyt jatkosopimuksen manageri Fabian Hürzelerin kanssa.

33-vuotiaalla saksalaisella oli alkuperäistä sopimusta vielä vuosi jäljellä. Hän on sopinut seuran kanssa monivuotisesta jatkosopimuksesta.

Hän tuli Brightonin päävalmentajaksi viime kauden alla hankkien kannuksensa sitä ennen saksalaisseura St. Paulin päävalmentajana. Brightoniin siirtyessään hän oli 31-vuotiaana Valioliigahistorian nuorin manageri.

Viime kaudella saksalainen johdatti Brightonin kahdeksanneksi. Joukkue on myös samalla sijalla tällä hetkellä ja taistelee tiukasti paikasta europeleihin.

Häntä huhuiltiin takaisin Bundesliigaan ja erityisesti Bayer Leverkuseniin, mutta uusi sopimus pisti pisteen lähtöhuhuille.

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)