Video: Sportivo TV

Everton jätti Jack Grealishin kokoonpanonsa ulkopuolelle jo toisessa ottelussa peräkkäin. Seuralta tuli lyhyt ja ytimekäs tiedote hänen tilanteestaan.

Manchester Citystä lainalla oleva Grealish oli sivussa jo viime viikon liigacupin ottelussa eikä ollut myöskään kokoonpanossa Evertonin kohdatessa maanantaina Newcastlen. Everton ei tarvinnut kummallakaan kertaa Grealishin panosta, sillä se voitti molemmat ottelut.

The Sun paljasti, että Grealishilla oli jäänyt ränni päälle ja oli ensimmäisestä ottelusta sivussa kurinpidollisista syistä. Hän oli tiettävästi kahtena päivänä viettänyt aikaa pubeissa ja karaokebaarissa.

Tällä kertaa Everton kuittasi Grealishin poissaolon lyhytsanaisella tiedotteessa.

– Jack Grealish ei ole ottelukunnossa, eikä hän siksi kuulu tämän illan kokoonpanoon.

Grealish, 31, pelasi viime kauden Evertonissa lainalla ja ehti vakuuttaa ennen tammikuussa tullutta loukkaantumistaan. Hän palasi seuraan uudella lainasopimuksella syyskuun alussa. Tällä kaudella hän on pelannut viisi Valioliiga-ottelua ilman maaleja tai maalisyöttöjä.

LUE MYÖS: Maajoukkuehiihtäjä sivuun Rukan maailmancupista – kärsii syömishäiriöstä (UrheiluAreena.fi)