Video: Sportivo TV

Lauantaina pelataan isoista panoksista, kun edessä on Valioliigan nousukarsinnan välierät. Middlesbroughin ja Southamptonin ympärillä velloo vakoiluskandaali.

Middlesbrough ja Southampton kohtaavat toisensa lauantaina nousukarsintojen välierässä. Middlesbroughin mukaan Southampton on ottanut kielletyt keinot käyttöön otteluun valmistautuessaan.

Middlesbrough syyttää Southamptonin vakoilleen heidän torstaisia harjoituksiaan. Middlesbroughin mukaan he kohtasivat miehen, joka otti kuvia ja videoita joukkueen harjoituksista.

Middlesbroughin turvahenkilöt lähestyivät miestä ja pyysivät häntä poistamaan kuvat sekä esittämään henkilöllisyystodistuksensa. Mies oli kuitenkin lähtenyt karkuun.

Mikäli Southampton katsotaan syylliseksi, niin kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun Valioliigan noususta taistelevat joukkueet vakoilevat toisiaan. Vuonna 2019 Leeds myönsi vakoilleensa Derbyn harjoituksia ja seuralle mätkäistiin 200 000 punnan sakot.

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)