Declan Ricen ympärillä käyty siirtosaaga on saatu vihdoin päätökseen. Arsenal ja West Ham ovat päässeet sopuun keskikenttäpelaajan siirrosta.

Arsenal on suostunut maksamaan Ricesta West Hamille 105 miljoonaa puntaa, eli noin 121,7 miljoonaa euroa. Siirtosumma jakaa Iso-Britannian ennätyksen yhdessä Jack Grealishin Manchester City -siirron kanssa.

Arsenal oli tehnyt aiemmin kaksi tarjousta Ricesta, mutta ne jäivät kaikki alle 100 miljoonan, joka oli West Hamin pyyntihinta. Myös Manchester City oli mukana tarjouskilpailusta, mutta jättäytyi pois, kun sen 90 miljoonan tarjous hylättiin.

Rice on West Hamin oma kasvatti ja toimi seuran kapteenina. Yhteensä hän on pelannut joukkueen riveissä 245 ottelua ja tehnyt niissä 15 maalia.

Englannin maajoukkuepaidassa pelejä on kertynyt 43. Hän pelasi myös kaikissa Englannin MM-otteluissa viime talvena.

Viime kaudella Valioliigassa toiseksi jäänyt Arsenal on pistänyt kesällä rahaa haisemaan, sillä aiemmin tällä viikolla se maksoi 65 miljoonaa puntaa Kai Havertzista.

Lue myös: Tottenhamilta kovan luokan kaappaus – 40 miljoonaa puntaa vaihtoi omistajaa

Lue myös: 65 miljoonan punnan siirrolle sinetti – Chelsea-tähti kertoi lähdöstä omalla tyylillään

LUE MYÖS: Näkökulma: Antti Pennasen pokerissa jäi luu käteen – tapahtuuko silti uusi ihme? (LeijonaUutiset.fi)