Sportivo TV

Tottenham Hotspur valmistautuu tekemään peräti 85 miljoonan punnan tarjouksen Bournemouthin hyökkääjä Eli Junior Kroupista, kertoo talkSPORT.

Lontoolaisseuran kerrotaan olevan valmis testaamaan Bournemouthin halukkuutta neuvotella, vaikka Cherries on tehnyt selväksi, ettei 20-vuotiasta ranskalaista ole tarkoitus myydä tämän kesän siirtoikkunassa.

Kroupi nousi viime kaudella Valioliigan läpimurtopelaajien joukkoon viimeisteltyään 13 maalia 33 liigaottelussa.

Ranskan alle 21-vuotiaiden maajoukkuehyökkääjä on herättänyt kiinnostusta useissa suurseuroissa. Myös Arsenalin on kerrottu seuraavan hänen tilannettaan tarkasti.

talkSPORTin jalkapallotoimittaja Alex Crookin mukaan juuri Tottenham on kuitenkin valmistautumassa ensimmäiseen viralliseen tarjoukseen.

– Hänellä on useita kiinnostuneita seuroja, Arsenal niiden joukossa, Crook sanoi The Window -ohjelmassa.

Mahdollinen 85 miljoonan punnan tarjous tekisi Kroupista yhden Tottenhamin historian kalleimmista hankinnoista.

LUE MYÖS: Pikajuoksutähti Julia Henriksson hempeili SM-liigatähden kanssa (UrheiluAreena.fi)