Jalkapallon Veikkausliigan Stadin derby saatettiin pelata maanantaina viimeisen kerran ainakin yli vuoteen. Sarjakärki HJK:n 2-1 -voitto sarjajumbo HIFK:sta sysäsi HIFK:n entistä lähemmäksi putoamista.

Fanien sikailu tapahtumassa puhutti urheilullisia asioita enemmän. Onneksi turvallisuudesta vastaava henkilöstö oli tehtäviensä tasalla lopulta silloin, kun HIFK:n fanit polttivat HJK-fanien lakanan. Turvahenkilöstö ja poliisit estivät HJK-fanien ryntäämisen HIFK-fanien kimppuun.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

HIFK:n noustua Veikkausliigaan, yllätti Stadin derby suomalaisen futislintukodon 2015 housut kintuissa. Vielä keväällä 2014 HJK:n seurajohtajaAki Riihilahtioli vähätellyt Sport Contentin haastattelussa suomalaisen jalkapalloilun turvallisuusuhkia, mutta Stadin derbyjen myötä fanikulttuurin lieveilmiöt tulivat Suomeen jäädäkseen.

Stadin derbyjen kauhisteluissa on ollut taukojakin. HIFK putosi Veikkausliigasta kauden 2017 jälkeen, mutta teki paluun 2019. Koronakausina 2020-21 Stadin derbyissä oli katsojarajoituksia, mutta nyt nähtiin jälleen, etteivät ultrafanit ole porsastelutarpeitaan unohtaneet.

Suomessa jalkapallopelien järjestyshäiriöt ovat uusi ilmiö ja herättävät siksi kauhistunutta kukkahattuiluunkin äityvää juupas-eipäs-väittelyä. Euroopan suuremmissa jalkapallomaissa hulinointi on valitettavankin yleistä.

Ruotsissa ultrafanit saavat toisinaan aikaan todella pahaa jälkeä. Rangaistukset ovat siellä kovia, millä tilannetta on jotenkin saatu hallintaan.

Suomessa tilanne on skitsofreeninen. Stadin derbyjen häiriöitä paheksutaan, mutta tapahtuma on Veikkausliigan julkisuusarvolle todella tärkeä. Stadin derbyistä haluaisivat oikeasti luopua vain ne, joita jalkapallo ei kiinnosta.

HJK:n fanit julistavat, että heidän ”torakoiksi” nimittelemät HIFK-fanit tulisi saada Töölön stadionilta pois. Derbyt tuovat HJK:lle kuitenkin paljon julkisuutta.

HIFK:n putoamisen myötä HJK:n ultrafaneilta katoaisi rakkain vihollinen. Heidän rakastamansa seura menettäisi myös taloudellisia tuloja, kun derbyjä ei enää pelattaisi.

Espoon FC Honka on HJK:n toinen paikalliskilpailija, mutta se ei herätä samalla lailla intohimoja HIFK:hon verrattuna. Syynä tähän on Hongan hyvin pienimuotoinen fanitoiminta.

HIFK:lla niin sanottuja superfaneja oli Stadin derbyssä paikan päällä jopa enemmän kuin HJK:lla. HIFK on itsessään iso brändi ja seuran jalkapallon potentiaalinen fanipohja lienee yhtä suuri kuin HJK:lla, vaikka junioritoiminnassa HIFK onkin HJK:hon verrattaessa lilliputti.

Hjallis Harkimonsurkea FC Jokerit-hanke karahti 2004 kiville viiden vuoden jälkeen. HIFK poikkeaa futis-Jokereista siinä, että seuralla on perinteitä ja aivan oikeaakin fanikulttuuria. MuistotPaavo Arhinmäentoiminnasta Jokereiden ultrafanina parikymmentä vuotta sitten ovat lähinnä säälittäviä.

Todennäköisesti HIFK putoaa Veikkausliigasta tämän kauden jälkeen, mutta sillä on resursseja tehdä pikainenkin paluu. Derbyjen aika tuskin on ohi.

Palloliiton ja seurojen olisi syytä saada ryhtiä lieveilmiöiden ehkäisemiseksi. Soihdut ja pommit tulisi saada katsomoista pois. Sopiva rangaistus tällaiseen olisi seurojen pelaaminen tyhjille katsomoille.

Maanantaina nähtiin, etteivät turvatoimet edelleenkään olleet riittävät. Henkilövahingoilta vältyttiin tuurillakin. Todellisia turvallisuusuhkia aiheuttaville henkilöille tulisi saada aikaan porttikielto.

Jalkapallokatsomoissa ultrafanit ovat kuitenkin marginaalissa, eikä tapahtuma ole pelkästään heitä varten, vaikka jotkut heistä voivat näin kuvitella. Ultrafanijoukon pahimpien sikailijoiden elinikäinen porttikielto olisi lopulta seurojen ja fanien etu.

Teksti: Otto Palojärvi

Lue myös:Stadin derbyssä rujoa futiskulttuuria – ”Torakka on saastainen tunkeilija”

Lue myös:Mixu Paatelainen kommentoi HIFK:n ongelmaa – ”Viihdyttävästä viis”

LUE MYÖS: SaiPan kapteeni tietää, että hopea ei enää riitä viime kevään kaltaiseen huumaan – ”Kovaa on menty ja mennään” (Siniviiva.fi)