Newcastlen tähtilaituri Anthony Gordonia on viime viikkoina yhdistetty voimakkaasti sarjakärki Arsenaliin. Englantilainen itse kutsui puheita ”täydeksi hölynpölyksi” antamassaan haastattelussa vain viikko sitten.

Päävalmentaja Eddie Howen mukaan Gordonin täytyy pitää päänsä kylmänä, kun siirtohuhut jylläävät hänen ympärillään. Raitapaidoilla on edessään kiireinen kevät, kun se Valioliigan lisäksi pelaa Mestarien liigan neljännesvälierässä Barcelonaa vastaan.

– Olemme keskellä kautta ja keskellä joitakin hänen uransa suurimpia otteluita. Kuka tietää, mitä kesällä tapahtuu Anthonylle myös maajoukkueen osalta, Howe sanoi lehdistötilaisuudessa.

– Hänellä ei ole nyt aikaa katsoa vasemmalle tai oikealle. Hänen täytyy olla täysin keskittynyt ja valmiina seuraavaan otteluun, ja pyrkiä olemaan niin hyvä kuin mahdollista.

LUE MYÖS: Näkökulma: Lähellä, muttei koskaan perillä – jättiläisen romahdus voi ajaa tähden hulluuden partaalle (FutisUutiset.fi)