Jalkapallon Mestarien liigassa vietettiin tiistaina melkoista murskavoittojen iltaa.
Arsenalin ja Atletico Madridin välisestä huippuottelusta odotettiin hyvin laadukasta kahden suurseuran kohtaamista, mutta toisin kävi.
Arsenal teki La Liga-seurasta selvää jälkeä ja voitti illan ottelun tylysti maalein 4-0.
Ottelu ratkesi vasta toisella jaksolla, missä Gunners iski kaikki maalinsa. Gabriel Martinelli ja Gabriel vastasivat Arsenalin kahdesta ensimmäisestä osumasta ja sen jälkeen kritiikkiäkin saanut Viktor Gyökeres ratkaisi ottelun lopullisesti osumalla kahdesti.
Arsenal otti nyt kolmannen voittonsa yhtä monesta ottelusta. Atletico on voittanut nyt yhden ja hävinnyt kaksi ottelua.
Paris Saint-Germain kylvetti puolestaan Bayer Leverkusenia tylysti lukemin 7-2.
Desire Doue (kuvassa) osui jo avausjaksolla kahdesti ja homma alkoi ratketa siihen. Maailman parhaaksi jalkapalloilijaksi taannoin äänestetty Ousmane Dembele osui myös toisella jaksolla kertaalleen.
Ottelussa käytiin myös melkoisen kuumana. Leverkusenilta lensi ulos Robert Andrich ja vain hetkeä myöhemmin myös PSG:n Ilya Zabarnyi suuntasi suihkun puolelle. Molemmat ulosajot tulivat jo avausjaksolla, joten toisella jaksolla kentällä oli kosolti tilaa, minkä PSG onnistui hyödyntämään huomattavasti paremmin.
Hollantilainen PSV yllätti Napolin täysin ja voitti maalein 6-2. Myös Barcelona iski kuusi maalia. Se voitti Olympiakosin jo alkuillasta maalein 6-1.
Mestarien liigan tulokset tiistaina 21.10:
Barcelona – Olympiakos 6-1 (2-0)
Kairat Almaty – Pafos FC 0-0
St. Gilloise – Inter 0-4 (0-2)
Kööpenhamina – Dortmund 2-4 (1-1)
Leverkusen – PSG 2-7 (1-4)
Villarreal – Man City 0-2 (0-2)
Arsenal – Atl Madrid 4-0 (0-0)
Newcastle – Benfica 3-0 (1-0)
PSV Eindhoven – Napoli 6-2 (2-1)



























