Video: Sportivo TV

Manchester City on kentän ulkopuolella usean myrskyn keskellä. Nyt siihen liittyy sen yhteistyökumppani.

Cityn paitasponsori OKX on saanut Yhdysvalloissa viime vuonna peräti 504 miljoonan dollarin, eli noin 450 miljoonan euron, sakot rahanpesusääntöjen rikkomisesta. Newyorkilaisen tuomioistuimen mukaan OKX oli mahdollistanut yli viiden miljardin dollarin arvosta epäilyttäviä liiketoimia ja rikoshyötyjen siirtoja.

Yhtiön eurooppalainen tytäryhtiö sai lisäksi Maltalla sakot rahanpesu- ja terrorismin rahoittamisen sääntöjen rikkomisesta.

Kiinalaisen miljardööri Mingxing ”Star” Xun johtama OKX on ollut tutkinnan kohteena myös muun muassa Kiinassa, Etelä-Koreassa, Thaimaassa ja Alankomaissa. Yhtiö maksoi Kanadassa yli 800 000 euroa laittomasta toiminnasta.

OKX aloitti Manchester Cityn virallisena kryptokumppanina vuonna 2022, ja seura solmi yhtiön kanssa seuraavana vuonna noin 65 miljoonan euron arvoisen sponsorisopimuksen. Yhtiön logo näkyy edelleen Cityn pelipaidan hihassa.

Manchester City aikoo kuitenkin jatkaa yhteistyötä yrityksen kanssa tuomioista huolimatta.

Manchester City taistelee omien ongelmiensa kanssa, kun se on todettu syylliseksi 114 Valioliigan taloussääntörikkomukseen. Seura valittaa päätöksestä ja kiistää väärinkäytökset.

LUE MYÖS: Alisa Vainio yllätti – haastoi hiihtäjän juoksukisaan (UrheiluAreena.fi)