Espanjan La Ligassa pelaava Real Madrid on katkaissut siivet manageriCarlo Ancelottinsiirtohuhuilta solmimalla miehen kanssa uuden jatkosopimuksen.

Ancelotti on toiminut Realin managerina heinäkuusta 2021 alkaen. Ancelottin johdolla Real voitti La Ligan toissakaudella, sijoittui viime kaudella toiseksi ja porskuttaa nytkin sarjakärjessä.

Ancelottin huhuiltiin siirtyvän Brasilian miesten maajoukkueen peräsimeen, mutta nyt puheille tuli stoppi. Ancelottin CV on kaiken kaikkiaan komeaa luettavaa, sillä mies on voittanut La Ligan mestaruuden lisäksi Mestarien liigan kahdesti ja seurajoukkueiden MM-tittelin kahdesti.

Ancelotti johtaa Realia toiseen kertaan urallaan. Edellisellä kerralla mies oli peräsimessä heinäkuusta 2013 toukokuuhun 2015.

Muulla urallaan Ancelotti on toiminut kotimaassaan miesten maajoukkueen apulaismanagerina sekä Reggianan, Parman, Juventuksen, Milanin ja Napolin managerina.

Tämän lisäksi mies on toiminut Englannissa Chelsean ja Evertonin managerina, Ranskassa Paris Saint-Germainin managerina sekä Saksassa Bayern Münchenin managerina.

Ancelottin uusi jatkosopimus jatkuu kesäkuuhun 2026 saakka.

Lue myös:Hollantilaistoppari Matthijs de Ligt on häipymässä Bayern Münchenistä

LUE MYÖS: Näkökulma: Tässä on Leijonien suurin ongelma – Ruotsi valovuoden Suomea edellä (Siniviiva.fi)