Englannin Valioliigassa on viime vuosina hallinnut trendi, jossa erikoistilanteet ovat nousseet aikaisempaa isompaan asemaan. Tästä vahva esimerkki on sarjakärki Arsenal, joka luo valtavaa uhkaa erikoistilanteillaan.
Liverpoolin päävalmentaja Arne Slot sanoo, että suurinta osa Valioliigan otteluista ei ole enää ilo katsella”ja että hänen jalkapallosydämensä ei pidä siitä, miten suuri paino tällä kaudella on asetettu erikoistilanteille.
BBC:n mukaan tällä kaudella 27,5 prosenttia Valioliigan maaleista on syntynyt muista erikoistilanteista kuin rangaistuspotkuista. Määrä on korkein sitten kauden 2009–2010.
– Se on vain hyväksyttävä. Luulen, että tämä ilmiö on erityisen vahva juuri täällä Valioliigassa. Kun katson muita liigoja, niissä ei kiinnitetä yhtä paljon huomiota erikoistilanteisiin, Slot sanoi mukaan.
– Kun katson Eredivisien otteluita, näen maaleja hylättävän ja maalivahteihin kohdistuvia rikkeitä vihellettävän. Ajattelen, että wau, mikä ero! Täällä voit melkein lyödä maalivahtia kasvoihin ja tuomari vain sanoo: ”Jatketaan peliä.”
Ero on Slotin mukaan suuri 10–15 vuoden takaiseen aikaan, kun jalkapallossa hallitsi enemmän pallonhallintaan perustuva pelityyli.
– Pidänkö siitä? En. Jalkapallosydämeni ei pidä siitä. Kun ajattelen jalkapalloa, ajattelen Barcelonan joukkuetta 10–15 vuoden takaa. Silloin toivoi joka sunnuntai-ilta, että he olisivat pelaamassa.
– Nyt suurin osa Valioliigan otteluista ei ole minulle iloa katsella, mutta ne ovat silti mielenkiintoisia, koska kilpailu on niin kovaa. Se tekee tästä liigasta mahtavan, kuka tahansa voi voittaa kenet tahansa.siin.































