
MLS-joukkue Inter Miami on nimittänyt uudeksi päävalmentajakseen Gerardo ”Tata” Martinon. Martino on toiminut aiemmin muun muassa Barcelonan päävalmentajana.
Martino on Inter Miamiin siirtyvälle Lionel Messille tuttu valmentaja sekä Barcelonasta että Argentiinan maajoukkueesta. Martino toimi Barcelonassa kaudella 2013-14 ja Argentiinan maajoukkueessa vuosina 2014-16.
Viimeksi Martino toimi vuodet 2019-22 Meksikon maajoukkueen päävalmentajana. MLS:stä hänellä on ennestään kokemusta Atlanta Unitedin peräsimestä, jonka hän johdatti MLS:n mestariksi vuonna 2018.
Inter Miamin kausi on ollut vaikea, sillä se on tällä hetkellä sarjassa viimeisenä. Martino on samalla seuran toinen päävalmentaja tämän kauden aikana.
Päävalmentajana aloitti Phil Neville, mutta hän sai potkut kesäkuun alussa. Sen jälkeen Javier Morales toimi virkaatekevänä päävalmentajana.
Messin odotetaan debytoivat Inter Miamin riveissä heinäkuun loppupuolella. Joukkueessa pelaa myös Huuhkajien Robert Taylor.
Lue myös: Valioliigan jättikauppa on varmistunut – Arsenal sai vihdoin haluamansa ennätyssummalla
Lue myös: Tottenhamilta kovan luokan kaappaus – 40 miljoonaa puntaa vaihtoi omistajaa