Barcelonaa hyvästelevä ranskalainen tähtihyökkääjä Ousmane Dembele on tehnyt Mirror-lehden tietojen mukaan lopullisen päätöksen uudesta seurastaan. Se ei ole Paris Saint-Germain.

Lehti kertoo Dembelen, 25, haluavan siirtyä Chelseaan, kuten jo jonkin aikaa on uutisoitu. Dembelen sopimus päättyy kesäkuun lopulla, joten kyse on ilmaissiirrosta.

Dembelen vaakakuppi olisi kallistunut Chelsean puoleen joukkueen saksalaisen päävalmentaja Thomas Tuchelin ansiosta.

Dembelellä ja Tuchelilla on yhteistä taustaa Borussia Dortmundin ajoilta. Dembele siirtyi Dortmundista vuonna 2017 Barcelonaan ja siirtosumma nousi lopulta kaiken kaikkiaan noin 140 miljoonaan euroon.

Dembele on pelannut katalonialaisjätin riveissä kaikki kilpailut mukaan luettuna 150 ottelua, joissa hän on viimeistellyt 32 maalia.

Lue myös:Löi vastustajalta silmäkulman auki pukukoppialueella! Jalkapallon Kakkosen ottelun raju selkkaus meni esitutkintaan

Lue myös:Siirtopommi muhii: 110 miljoonan euron hyökkääjä yhdistetään tiukasti Liverpooliin

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski biletti aamuun asti – ”Ei olisi tullut kuulonkaan” (UrheiluAreena.fi)