Jalkapallon Veikkausliigassa pelataan lauantaina neljä ottelua. Kaksi ottelua on saatu jo valmiiksi.

Seinäjoella nähtiin lauantaina melkoisen rumat lukemat, kun SJK murjoi IFK Mariehamnin 4-1.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Jeremiah Streng ja Kasper Paananen veivät SJK:n reilussa vartissa jo kahden maalin karkumatkalle ja pian tämän jälkeen numerot olivat jo 3-0. SJK:n kolmas maali merkittiin Michael Fonsellin omaksi maaliksi.

SJK kaunisteli lukemia vielä toisella jaksolla. Elias Mastokangas vastasi 4-0-osumasta, kun ottelua oli pelattu reilu tunti.

Korede Adedoyin teki IFK:n ainokaisen. Hieman lohtua tuonut osuma syntyi vasta ottelun lisäajalla.

SJK on tällä hetkellä vahvassa vireessä. Illan voitto oli sille jo kolmas perättäinen. IFK Mariehamnin otteet ovat puolestaan viime aikoina ailahdelleet pahemman kerran.

Valkeakoskella Ilves nappasi arvokkaan voiton Pirkanmaan derbystä Hakaa vastaan. Ilves voitti selvin lukemin 4-0.

Roope Riski vei Ilveksen 1-0-johtoon 21. minuutilla ja pian tämän jälkeen Hakan brassipelaaja Dantas lensi suihkuun suoralla punaisella kortilla.

Ilves käytti miesylivoimansa maksimaalisesti hyväkseen ja takoi vielä tämän jälkeen kolme maalia lisää. Maksim Stjopin ja Teemu Hytönen osuivat Ilvekselle toisella jaksolla. Yksi osumista merkittiin Hakan omaksi maaliksi.

Ilves on tällä hetkellä sarjassa kolmantena. Haka on yhdeksäntenä.

Veikkausliigassa pelataan lauantaina vielä kaksi ottelua. KTP kohtaa FF Jaron ja AC Oulu kohtaa VPS:n. KTP:n ja Jaron ottelu alkoi kello 20 ja Oulun ja VPS:n ottelu vasta kello 23.

LUE MYÖS: Näkökulma: Patrik Laineesta tuli iso ongelma (KiekkoUutiset.fi)