Chelsea kyntää Valioliigassa pohjavireessä. Lontoolaisseura hävisi tiistaina viidennen peräkkäisen ottelunsa sarjassa Brightonin alistettua heidät vieraspelissä 3-0-numeroin.

Kyseessä on ensimmäinen kerta vuoden 1912 jälkeen, kun Chelsea kokee viisi peräkkäistä sarjatappiota tekemättä ainuttakaan maalia. Blues jäi nollille myös edellisessä neljässä pelissään Manchester Unitedia, Manchester Cityä, Evertonia ja Newcastlea vastaan.

Tappion myötä seitsemännelle sijalle Brightonin taakse pudonneen Chelsean mahdollisuudet selviytyä ensi kaudelle Mestarien liigaan ovat hyvin ohuet. Kierroksia on enää neljä jäljellä.

– Tätä ei voi hyväksyä millään tasolla. Asennettamme ei voi hyväksyä. Olen aina vain puolustanut pelaajiani, Chelsean päävalmentaja Liam Rosenior ärjyi pelin jälkeen BBC:lle.

– Tätä esitystä tänään ei voi millään tavoin puolustella. Ne maalit joita päästimme, hävityt kaksinkamppailut ja joukkueesta puuttunut intensiteetti. Jonkun täytyy nyt muuttua merkittävästi.

– Pelaajien täytyy katsoa tämän esityksen jälkeen peiliin. Sitä voi puhua taktiikoista, mutta taktiikat tulevat vasta perusasioiden jälkeen.

LUE MYÖS: Huomasi jotain lasissaan – sen jälkeen ei ollut paluuta (FutisUutiset.fi)