Englannin Valioliiga on tällä hetkellä selkeästi rahakkain jalkapallon kansallinen pääsarja. Siitä kertoo fakta, että peräti 17 Valioliigan seuralla on ulkomainen pelipaidan pääsponsori.

Vain kolme Valioliigan seuraa on hankkinut pelipaitansa pääamainoksen Britanniasta. Tämä kertoo faktasta, että ulkomailta maksetaan suurempia rahoja.

Pelipaitamainosten osalta toiseksi kansainvälisin Euroopan pääsarja on Italian Serie A. Siellä 47 prosentilla seuroilla on ulkomainen mainostaja.

Espanjan La Ligassa lukema on 42, Portugalin Primeira Ligassa 28 ja Ranskan Ligue 1:ssä 22. Saksan Bundesliigassa vain neljällä seuralla on ulkomainen päämainostaja pelipaidassa.

Suomessa kotoisessa Veikkausliigassa on tavallisesti nähty pelipaidoissa vain kotimaisia mainostajia. Tilanne muuttunee, jos rahapelit muutaman vuoden kuluttua vapautetaan Suomessa kilpailulle.

Lue myös:Huuhkajien pelaaja todisti hurjaa 11 maalin löylytystä, Hradeckyn Leverkusen dramaattisesti jatkoon

LUE MYÖS: Näkökulma: Tähtisikermän haamu vai Mestarien liigan musta hevonen? (FutisUutiset.fi)