Sportivo TV

Englannin jalkapallomaajoukkue on joutunut keskelle yllättävää rikostutkintaa juuri ennen MM-kisaurakkansa alkua.

Missourin osavaltiossa toimiva Kansas Cityn poliisi vahvisti tutkivansa tapausta, jossa Englannin maajoukkueen varusteita katosi kuljetusajoneuvosta.

Varkaus tapahtui tietojen mukaan siinä vaiheessa, kun varusteita oltiin siirtämässä Englannin turnaustukikohtaan.

Tapaus käynnisti nopean poliisioperaation.

Kansas Cityn poliisin mukaan tutkinnan yhteydessä on jo otettu kiinni kaksi henkilöä.

– Tutkimme mahdollista varustevarkautta joukkueen ajoneuvosta. Ajoneuvo saapui Kansas Cityyn, ja siitä havaittiin puuttuvan tavaroita, poliisi kertoi Sky Sports Newsille.

– Kaksi henkilöä on otettu kiinni jatkotutkintaa varten.

Englanti valmistautuu MM-avaukseen

Tapaus sattui vain muutamia päiviä ennen Englannin ensimmäistä MM-ottelua.

Thomas Tuchelin valmentama joukkue aloittaa turnauksensa Kroatiaa vastaan, ja valmistautuminen on ollut tähän asti sujunut rauhallisesti.

Toistaiseksi ei ole kerrottu, mitä varusteita ajoneuvosta tarkalleen ottaen katosi tai aiheuttaako tapaus ongelmia joukkueen käytännön valmisteluille.

Poliisi jatkaa tutkintaa, eivätkä viranomaiset ole vielä julkaisseet lisätietoja epäillyistä tai mahdollisen varkauden laajuudesta.