
Bayern Münchenin kerrotaan olevan vahvoilla tammikuun siirtoikkunassa Manchester Unitedista lähdössä olevan ranskalaistoppari Raphael Varanen, 30, osalta. Vuoden 2018 maailmanmestari ei olisi sittenkään palaamassa Real Madridiin, vaikka hän onkin itse liputtanut Los Blancosin puolesta.
Varanen sopimus päättyy tämän kauden jälkeen ja ManU on toisaalta saamassa Lisandro Martinezin sekä Harry Maguiren takaisin sairastuvalta. Varanen lähtöä Unitedista voidaan pitää käytännössä jo pomminvarmana.
Varane on herättänyt kiinnostusta myös saudiseuroissa. Varane ei ole kuitenkaan, ei ainakaan vielä, lämmennyt ajatukselle.
Bayern Münchenilla on talven siirtoikkunassa haku päällä topparin osalta. Varanelle olisi käyttöä manageri Thomas Tuchelin nipussa, sillä eteläkorealainen Kim Min-jae on matkalla edustamaan maataan Aasian Cupissa.
Varane siirtyi Real Madridista noin 40 miljoonalla eurolla kesällä 2021 Unitediin. Hän on pelannut ManU:ssa kaikki kilpailut mukaan lukien 78 ottelussa.
Lue myös:Managerihuhuille stoppi – Real Madrid pitää kiinni kultakimpaleestaan