Arsenal on lähdössä karkumatkalle Englannin Valioliigassa. Joukkue otti lauantaina todella ison voiton.

Arsenal murjoi lauantaina Leeds Unitedin maalein 4-0 ja karkasi samalla jo seitsemän pisteen sarjajohtoon – ainakin tässä vaiheessa.

Gunners pelästyi kuitenkin pahemman kerran ennen ottelua, kun loukkaantumisista kärsinyt tähtipelaaja Bukayo Saka loukkaantui jo alkulämmöissä. Joukkue pystyi siihen kuitenkin upeasti vastaamaan.

– Olemme ammattilaisia, joten olemme aina valmiita. Hienoa, että saimme voiton. Arvostan suuresti kannattajiamme – se merkitsee paljon, että he matkustavat näin kaukaa. Kuulimme heidät koko 90 minuutin ajan, he olivat tänään loistavia, Arsenalin Noni Madueke sanoi ottelun jälkeen.

Madueke kehui myös koko joukkueen suoritusta lauantain voitto-ottelussa.

– Olimme tänään erinomaisia pelin kaikilla osa-alueilla. Tämä oli meiltä huippuesitys. Tunnelma täällä on kova ja tämä on vaikea paikka pelata, mutta ansaitsimme voiton.

LUE MYÖS: Näkökulma: Unitedin vauhtisokeus kostautui – Real Madrid korjasi hedelmät (FutisUutiset.fi)