
Paris Saint-Germain otti tiistai-iltana ison askeleen kohti jalkapallon Mestarien liigan finaalia, kun se kaatoi ensimmäisessä välierässä Arsenalin Lontoossa maalein 1-0.
Ottelun ratkaisu nähtiin heti alussa. Arsenalin puolustus nukahti ja PSG:n ranskalaistähti Ousmane Dembele laukoi pallon tolpan kautta verkkoon. Esityön osumaan teki Khvicha Kvaratskhelia.
Arsenal pelasi tämän jälkeen paremmin ja sai muutaman laadukkaan maalipaikan.
Lontoolaiset painoivat ajoittain kovaakin päälle, mutta PSG:n puolustus kesti ja pariisilaisten maali säilyi ottelun loppuun saakka koskemattomana.
PSG haki nyt valtavan ryöstön Lontoosta. Nyt se pääsee johtoasemasta toiseen osaotteluun, mikä pelataan kaiken lisäksi sen kotikentällä Parc des Princesillä.
PSG voitti jälleen tällä kaudella Ranskan liigan, mutta se ei tietenkään jättiseuralle riitä. PSG:lle kelpaa vain Mestarien liigan voitto.
Nyt se voi olla lähempänä kuin koskaan, sillä PSG on ollut läpi kevään Euroopan laadukkain joukkue.
Mestarien liigan välierät jatkuvat heti tänään keskiviikkona. Silloin FC Barcelona ja Internazionale kohtaavat ensimmäisessä välierässä.