Ruotsi näyttää tehneen valintansa aloittavasta maalivahdista, kertoo Aftonbladet.
Aamujäiden perusteella Jacob Markström saa jatkaa tolppien välissä, kun Ruotsi kohtaa tiistain neljännesvälieräottelussa Latvian.
– Me tiedämme, maalivahdit tietävät, joukkue tietää, päävalmentaja Sam Hallam sanoi.
Slovakiaa vastaan Markström teki olympiadebyyttinsä, minkä kerrotaan olleen ennalta suunniteltu ratkaisu.
Markström torjui ottelussa useita huippupaikkoja, mutta joutui myös katsomaan, kuinka tärkeä 3–5-maali livahti hänen kainalonsa alta.
Ennen päivän neljännesvälierää maalivahtitilanne on puhuttanut. Jatkaako Hallam Gustavssonilla ykkösvahtina vai kääntyykö valinta Markströmiin?
Aamujäiden perusteella kaikki kuitenkin viittaa nyt siihen, että Markström tietää olevansa aloittava maalivahti.
Sportbladetin tietojen mukaan maalivahdeille kerrottiin ratkaisusta jo eilen.
Mikäli mitään yllättävää ei tapahdu ennen illan aloituskiekon pudotusta, Markström torjuu Latviaa vastaan.
Hallam ei kuitenkaan halunnut vahvistaa asiaa suoraan harjoituksen jälkeen.
– Se on pirun hankala linjaus tämä (nauraa). Tämä on enemmän vastustajia varten – saavat arvailla jotakin. Me tiedämme, maalivahdit tietävät, joukkue tietää. Kokoonpanossa se sitten näkyy.































